rss

Arda Kutsal Röportajı


İşte karşınızda uzun zamandır uğraştığım Arda Kutsal Röportajı.1.Merhaba.Öncelikle bize bir az kendinizden bahsedermisiniz ?

Webrazzi.Com'un ve Crenvo Danışmanlık'ın kurucusuyum. Benimle ilgili detay bilgiyi sanırım Google en doğru şekilde verecektir. Ayrıca ardakutsal.com üzerinden de benimle ilgili her türlü bilgiye ve profile ulaşabilirsiniz.

2.Blog yazmaya ne zaman ve nasıl başladınız ?

Temmuz 2005'den itibaren ardakutsal.blogspot.com üzerinde yazıyordum, daha sonra Webrazzi.com'u kurdum. Webrazzi.com'un kuruluşu ise Ağustos 2006.

3.Webrazzi artık binlerle okuyucusu olan bir blog bunu nasıl başardınız ?

Düzenli olarak yazdım, çok hızlı bir büyümeyi hedeflemedim ve samimi olarak bildiklerimi paylaştım. Sektörün de ihtiyacı olan bir konu olunca kendi doğal büyümesini gösterdi.

4.Takip ettiğiniz blogcular var mı ?

Dünyadan ve Türkiye'den takip ettiğim oldukça fazla blogcu var. Google Reader kullanıyorum ve şu anda 273 farklı blog takip ediyorum. Aralarından isim vermem çok doğru olmaz, mutlaka eksikler olacaktır. Ama dünyadan TechCrunch, VentureBeat, ReadWriteWeb, Mashable gibi hali hazırda popüler olan isimlerin yanında Tom Peters, Om Malik ve Seth Godin'in bloglarını da söyleyebilirim.

5.Blog yazmanın dışında profesyonel olarak bir iş yapıyormusunuz ?

Evet, Crenvo Danışmanlık adındaki kurucusu olduğum şirketin Genel Müdürü'yüm. Şirketlere strateji, pazarlama ve yönetim danışmanlığı hizmetleri sağlıyoruz.

6.Yeni blog yazmaya başlamış olanlar için – mesela benim gibi – önerileriniz nelerdir ?

Blogunuz çok fazla kişiye ulaşsın diye acele etmeyin. Kaldı ki, gelir elde edemiyorsanız bunun için hiç endişe etmeyin. Doğru bilgiye sahip olun, araştırın, paylaşın, samimi olun ve en önemlisi sabırlı olun. Eğer yaptığınız iş özgün ve değer yaratıyorsa bir şekilde internet kalabalığından sıyrılacaksınızdır.

7. Yeni bir projeniz var mı blog dünyasında ?

Webrazzi'yi genişletiyoruz. Teknorazzi'yi ve Webrazzi.TV'yi açtığımız gibi farklı dikey sektörleri hedefleyen blogları da önümüzdeki dönemlerde devreye alıyor olacağız. Blograzzi bunlardan biri mesela.

8.Blog yazarak büyük miktarda paralar kazanıla bilir mi ?

Dünyada bunun örnekleri var. Mesela TechCrunch. Ama burada sadece reklam gelirini baz alarak düşünmek yanlış olur. Bir marka oluşturduktan sonra gelir elde edilebilecek farklı modeller kurgulanabilir. Onun için öncelikle marka oluşturmaya odaklanmakta fayda var.

9.Ben bir azeriyim.Bildiğiniz gibi Azerbaycanda internet yeni-yeni evlere girmeye başlıyor.Ama bir çok büyük sitelerin Blogger,FriendFeed,Twitter vs. gibi azerice dil desteği yok.Sizce bu siteler neden Azerbaycana önem vermiyorlar ?

Bu internet pazarının ve kullanıcı sayılarının güçlenmesi ile orantılı bir konu. 27 milyon internet kullanıcısı olmasına rağmen Türkçe desteklemeyen önemli girişimler de bulunuyor. Mesela Twitter ve YouTube Türkçe desteklemiyor. Hatta Facebook ciddi sayıda Türk kullanıcısı olmasına rağmen, uzun süre Türkçe dil desteği vermedi. Zaman içinde Azerbaycan internet pazarının büyümesi ile girişimlerin dikkati çekilecektir.

10.Benimle röportaj yapma teklifini kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederim.Bundan sonrakı hayatınızda da başarılar dilerim.
Ben teşekkür ederim, size de başarılar.

0 Responses to "Arda Kutsal Röportajı"

Yorum Yap